Tým

Icarus kryptoměny

Posledních 48 hodin byly jedny z nejbláznivějších hodin, jaké kdy kryptoměnový trh zažil. Stalo se tak poté, co FTX, 3. největší kryptoměnová burza za Binance a Coinbase, pozastavila výběry uživatelů a oznámila, že se snaží získat finanční prostředky, aby se vyhnula bankrotu. O to překvapivější je, že v lednu 2022 FTX získala finanční prostředky v hodnotě 32 miliard dolarů.

Tyto události se začaly odvíjet 2. listopadu, kdy byla na Coindesku zveřejněna rozvaha Alameda Research (hlavní obchodní firma s velmi úzkými vazbami na FTX). Tato rozvaha vyvolala obavy poté, co ukázala, že společnost držela velké množství nelikvidních altcoinů, včetně 2.16 miliardy dolarů uzamčeného FTT (nativní token FTX). Zdá se možné, že tyto coiny byly kolaterální aktiva, která Alameda používala k přijímání půjček ve stablecoinech krytých USD a dalších kryptoměnách. Když byla tato data zveřejněna 2. listopadu, celková neředěná tržní kapitalizace FTT byla 3.35 miliardy USD. V konečném důsledku to znamenalo, že jakýkoli významný prodej FTT na otevřeném trhu by stlačil cenu výrazně níže a pravděpodobně by vedl k maržovým výzvám pro Alamedu, která by musela prodat část své FTT, aby si udržela své půjčky a vyhnula se likvidaci. Následně, 6. listopadu, když Binance oznámila, že ve své pokladně likviduje 580 miliard dolarů z FTT, přesně to se stalo.

V úterý ráno The Wall Street Journal uvedl, že FTX zaznamenal výběr přibližně 1.4 miliardy dolarů, odpoledne to dosáhlo ohromujících 6 miliard dolarů. Později toho odpoledne se obavy mnoha lidí uvědomily, když FTX pozastavila výběry. Od té doby bylo zjištěno, že FTX usiluje o zvýšení $ 8 miliardy ke splnění nevyřízených žádostí o výběr. Mnozí se diví, proč je v uživatelských fondech černá díra ve výši 8 miliard dolarů, přičemž mnozí předpokládají, že některé z těchto prostředků byly použity k financování maržových výzev pro Alamedu poté, co cena FTT klesla. Jedinou nadějí pro FTX je nyní získat finanční prostředky na uspokojení těchto požadavků. Od té doby, co Binance včera večer ustoupila od navrhované akvizice, vypadá to stále obtížněji…

Ať tak či onak, ať už FTX přežije, nebo se úplně zhroutí, tato událost poskytne vládám a regulačním orgánům spoustu munice, aby požadovaly nové regulace kryptoměn a přidružených společností. Efekty nákazy na projekty, které drží své finanční prostředky na FTX a dalších kryptofirmách, které jsou vystaveny buď Alamedě, nebo FTX, lze v tomto bodě jen stěží změřit. Ať tak či onak, tento náhlý krach „plakátového dítěte“ tohoto odvětví je velkou katastrofou pro celý trh.

V mírně lepších zprávách byla americká inflace CPI mírná na 0.4 % M/M a 7.7 % Y/Y, tedy mírně nižší, než se očekávalo. Z krátkodobého hlediska je to pro riziková aktiva býčí a zdá se, že to zpomalilo pád vyvolaný FTX. Zůstává však otázkou, zda to bude mít nějaký významný trvalý dopad na trh s kryptoměnami ve střednědobém horizontu vzhledem ke zprávám FTX.

Podívejte se na graf na TradingView zde.