Tým

Někdy hotovost není odpad?

Ray Dalio, legendární investor a zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates, vytvořil termín „hotovost je odpad“. Nicméně, pravděpodobně za posledních 8 měsíců hotovost přestála hospodářskou bouři nejlépe, přičemž dolar je nejsilnější mezi hlavními měnami. 

Tento týden jsme byli svědky příkladů několika fiat měn, které vůči dolaru zasáhly vážně. Dollar Currency Index (DXY), který měří sílu dolaru vůči šesti dalším měnám, dosáhl tento týden nejvyšší úrovně od roku 2002.

Turecká lira zaznamenala meziroční inflaci 78.6 % – nejvyšší za 24 let, což vedlo k 3% poklesu vůči dolaru. Pokračující energetická krize v Evropě vedla k tomu, že se euro také přiblížilo paritě s dolarem, s 3.5% poklesem za čtrnáct dní, protože investoři hledají bezpečí. Argentinci se pokoušeli uniknout argentinskému pesu výměnou za Tether (USDT), protože jejich ekonomický ministr byl nahrazen kandidátem, který se méně zaobírá jejich 60% inflací. Při denominaci v argentinských pesos to zvýšilo cenu USDT o více než 12 % oproti době před výměnou.

Pro Tether to však nejsou všechny dobré zprávy. Tržní kapitalizace USDT za poslední dva měsíce zasáhla a klesla z 83 miliard USD na začátku května o 19 % na 66 miliard USD. Mezitím USD Coin (USDC) společnosti Circle i nadále dosahuje nových historických maxim v tržní kapitalizaci, která tento týden dosáhla 55 miliard USD – což naznačuje, že na obzoru můžeme mít stabilní coin.

Rostoucí náklady na energii v kombinaci s klesající cenou bitcoinů vedly těžaře k pokusu o posílení jejich rozvah v průběhu druhého čtvrtletí roku 2022. Těžaři v souhrnu prodali více, než kolik vytěžili v květnu, a Core Scientific, který byl největším veřejně obchodovaným bitcoinem těžař, pokud jde o držbu bitcoinů, tento týden zveřejnil zprávu, že během června prodal 7,202 79 bitcoinů. Tento prodej snížil jejich držbu o 3,000 %, aby pokryl splátky dluhu a investoval do své infrastruktury. Bitfarms také v červnu prodaly 47 XNUMX BTC, čímž se jejich držba snížila o XNUMX %. Společnost Compass Mining také přišla o jedno ze svých zařízení, protože neplatila elektřinu a poplatky za hosting vlastníkovi zařízení.  

Těžaři bitcoinů jsou nejvíce náchylní k cenovým výkyvům aktiv, protože jejich příjmy a ziskové marže jsou odvozeny od ceny bitcoinu. Během býčího trhu je cílem těžařů držet co nejvíce bitcoinů – zvýšit hodnotu jejich aktiv a umožnit jim získat další finance. Tato pobídka je ještě větší pro veřejně obchodované těžaře, protože hodnota jejich akcií se může také zvyšovat společně s růstem jejich rozvahy. Během býčích trhů to působí pozitivně a omezuje vstup nových coinů na trh, které působí jako likvidita na straně prodeje – prodlužuje býčí trh a má za následek potenciálně vyšší zhodnocení bitcoinu a tím i rozvahy těžaře. 

Naopak, když bitcoin během medvědího trhu klesá, nejbezpečnější a nejudržitelnější možností těžařů je prodat své odměny za hotovost, aby zaplatili splátky dluhu a provozní náklady. Mohou také prodat bitcoiny držené v jejich pokladnách, jak bylo vidět za poslední čtvrtletí, aby si zajistili dostatečnou likviditu. Během medvědích trhů to působí jako další prodejní tlak, který dále tlumí cenu a prodlužuje pokles, protože těžaři kapitulují.  

Snížená poptávka po těžebním zařízení, které těžaři klasifikují jako aktiva ve svých rozvahách, jim také způsobuje utrpení. Někteří těžaři využívají své vybavení jako zástavu pro přístup k dalšímu financování. Když poptávka a hodnota zařízení klesá, jsou povinni složit další kolaterál na krytí svých půjček. To je problém pro účastníky, kteří nemají přístup k dodatečné hotovosti, což je nutí prodat svá aktiva, ve většině případů bitcoiny držené v jejich pokladnách. Alternativně mohou být stále více zadluženi a převzít více dluhů s méně atraktivními podmínkami, aby splatili předchozí dluh. Uvádí se, že tyto půjčky kryté vybavením mají hodnotu 4 miliardy dolarů, což dokazuje křehkost tohoto odvětví, pokud budou ceny nadále klesat.

Zdá se, že tyto faktory přispěly k poklesu, který jsme zaznamenali za poslední čtvrtletí, což vedlo k nejhoršímu čtvrtletí bitcoinu od roku 2011. Hlavní otázkou je, zda budou mít těžaři dostatečné příjmy a hotovostní rezervy, aby přežili další pokles.

Zánik méně finančně zdravých těžařů by mohl vést ke konsolidaci odvětví. Nejvíce kapitalizované mohou přežít a získat menší subjekty, zatímco jejich ocenění se sníží. Z dlouhodobého hlediska by se to mohlo ukázat jako výhoda, která povede k tomu, že finančně silnější těžaři budou potenciálně držet zvýšené množství coinů – což dále omezí prodej dalších coinů na trhu tím, že si ponechávají více svých odměn. 

Hash rate bitcoinu, celkový výpočetní výkon věnovaný těžbě bitcoinů, dosáhl v červnu nového historického maxima 237 EH/s, od té doby klesl přibližně o 15 %. Úprava obtížnosti bitcoinu, měření toho, jak těžce musí těžaři soutěžit o odměny za bloky, a je odvozena od hash rate, klesla za poslední dva týdny o 1.41 % a dva týdny před tím klesla o 2.35 %, což naznačuje, že těžební aktivita klesá. . Přezkoumání tohoto by mohlo poskytnout dobré měřítko celkové účasti těžařů a určitý pohled na stav těžební infrastruktury Bitcoinu.

Krátkodobý přechod těžařů na hotovost se může ukázat jako nejmoudřejší rozhodnutí, jak přežít tyto pesimistické časy. Z dlouhodobého hlediska však trajektorie ceny bitcoinu ukázala, že je to nejlepší aktivum pro růst a zachování bohatství. Další půlení bitcoinu, za necelé dva roky, ovlivní také ekonomiku těžby. Těžaři budou usilovat o nižší náklady na energii, vyšší efektivitu svých strojů a vyšší cenu bitcoinů, aby převážily nižší blokové odměny. Dokud neuvidíme nějakou sílu v ceně bitcoinu, možná hotovost není odpad.