Tým

Neprozkoumaná oblast

Celková zamčená hodnota (TVL) společnosti DeFi byla na začátku roku 700 oceněna na 2020 milionů USD a do konce roku 250 vzrostla na 2021 miliard USD. Tento týden je DeFi TVL na 110 miliardách USD, což je o 56 % méně než v historii a na podobných úrovních jako Červenec 2021. Vznikající prostor DeFi nikdy nezažil plnou kryptozimu a s klesajícími výnosy ze stablecoinů a dalších aktiv začínají nejaktivnější uživatelé prostorů pochybovat o udržitelnosti výnosů DeFi.

Výnosy v rámci DeFi jsou odvozeny od poptávky po pákovém efektu od obchodníků a investorů, spolu s aktivitou na protokolech generujících peněžní toky prostřednictvím poplatků. Vzhledem k tomu, že trh v posledních měsících zpomalil, objemy obchodů a poptávka po pákovém efektu klesly. 

Dokonce i ti nejrizikovější z účastníků trhu stojí stranou a nechají usadit prach, což dále ovlivňuje aktivitu na protokolech a poplatky generované za účelem dotování výnosů pro věřitele. S poklesem cen aktiv také klesla hodnota zajištění dlužníků. To vedlo k tomu, že museli využít větší množství marže k uvolnění svých pákových pozic, aby se vyhnuli další havárii 12. května. 

Další složkou ovlivňující úspěch DeFi je důvěra v protokoly a aktiva v nich uzavřená. Imploze UST také vedla k likvidacím DeFi, které v květnu prolomily historická maxima, přičemž hlavním přispěvatelem byl zánik Anchor Protocol s 1.05 miliardami dolarů z celkových 1.12 miliard dolarů. Zdá se, že to vedlo maloobchodní a větší institucionální hráče k tomu, aby přehodnotili své výnosové strategie a přehodnotili klesající rizikové prémie u stablecoinů a platforem generujících výnosy. 

Vzhledem k tomu, že celková tržní kapitalizace DeFi znovu otestovala 200týdenní klouzavý průměr a výnosy DeFi se snižují, nepřežijí dnešní protokoly DeFi svou první kryptozimu? Nebo jednoduše vstupujeme do období ochlazení, než začne nové kolo?