Tým

Ponzi nebo DeFi?

Pro náhodného pozorovatele může velká část dnešních decentralizovaných financí (DeFi) vypadat jako sbírka Ponziho schémat.

Projekty se zavádějí tím, že nabízejí vysoké APY pro svůj token a navrhují kolem sebe složité systémy, aby přilákaly pokročilé uživatele DeFi, kteří se spěchají, aby získali krátkodobou vysokou návratnost. Vysoké APY vede k uvolňování stále více tokenů, což následně ničí cenu projektové mince a vede k dlouhému poklesu. Zní to jako příručka „Jak na Ponziho“, ale pravda je samozřejmě složitější.

Projekty, kterým se podaří získat udržitelnou trakci a vyvinou kolem sebe případy použití, mohou teoreticky uniknout spirále klesající ceny.

Kontroverzním, ale oblíbeným příkladem je LUNA, projekt vyvinutý společností Terra Labs. Jak ukazuje výše uvedený graf, LUNA, token správy systému, nedávno podstatně překonal jak celkové krypto trhy, tak i NASDAQ.

To je většinou způsobeno popularitou jeho Stablecoin UST, který platí na trhu ~20% APY. Na medvědím trhu je tak vysoký výnos na Stablecoinu pro obchodníky mimořádně atraktivní.

LUNA a UST jsou hluboce propojeny. Pokaždé, když je vytvořen $ 1 UST, je spálen $ 1 LUNA a naopak. Čím větší je poptávka po UST, tím je LUNA vzácnější a cena je tlačena nahoru. Pro UST neexistuje žádná jiná podpora než ta. Je to 4. největší stablecoin na trhu. ~20% výnos pochází z různých operací, jako je příjem z půjček a sázek, které podkladové projekty generují.

Je to udržitelné? Někteří v rámci DeFi si to nemyslím. Ekosystém LUNA/Terra je ale podporován velkými finančními prostředky a jeho platformu pro mobilní platby CHAI využívají tisíce obchodníků v Koreji. Projekt by se také mohl kdykoli rozhodnout snížit svůj výnos, jakmile přejde z bootstrapingu do vyspělejší fáze.

Nakonec je DeFi velkým experimentem s ekonomickými pobídkami. Co vypadá jako Ponzi mohl Při zpětném pohledu se snadno ukázalo, že šlo o jeden z nich, ale stejně snadno bylo možné pozorovat růst osvojení potřebný k tomu, aby se postupem času stal udržitelným.

Ať už to dopadne jakkoli, později se to bude zdát ‚samozřejmé‘. Jak říká oblíbené přísloví v Crypto: 'DYOR: Udělejte si vlastní výzkum'.