Tým

Důkaz změny

Technologické průlomy jsou především o načasování. Dropbox skvěle těžil ze spuštění v době, kdy se začaly objevovat první smartphony a najednou začalo záležet na synchronizaci souborů mezi zařízeními. Virtuální realita si pomalu razí cestu k přijetí s novými zařízeními, která vycházejí. Podobně se kryptoměny objevily v pravý čas.

Po finanční krizi v roce 2008 byla narušena důvěra v tradiční finanční instituce, zatímco uvolněná měnová politika podpořila generační nárůst hodnoty aktiv. Ekonomický růst se nevrátil na úroveň před rokem 2008, ale obecně řečeno, žádná velká recese nezasáhla.

Dnes se zdá, že jsme na pokraji změn. Pandemie a ruská invaze na Ukrajinu šokovaly základy a uvolněná měnová politika vyhnala inflaci na dlouho nevídanou úroveň. Většina ukazatelů, jako je spotřebitelská důvěra, reálný příjem, sazby za přepravu a tak dále, ukazuje na rychle se blížící recesi. Děje se tak souběžně se zpřísňováním sazeb v USA, které vysílá další šokové vlny do světové ekonomiky.

Projekt Výnos 10letého státního dluhopisu USA je hlavním ukazatelem nadcházejícího vývoje. Obecně vzrůstající 10letý výnos implikuje očekávání ekonomického růstu. S utahováním sazeb v USA výnosy v poslední době stoupají, i když stále na nízké úrovni. Jak dlouho to bude trvat, to si každý může domyslet různý chytrý trh pozorovatelů očekávejte, že tento konečný ukazatel začne brzy ukazovat na recesi.

Důsledky pro krypto trhy nemohou být významnější. Průmysl čelí prvnímu „skutečnému“ testu recese. Ekonomické makroprostředí se rychle mění. Předchozí trhy s krypto medvědy se neshodovaly s celosvětovou recesí. Tenhle by mohl.

Je kryptotrh dostatečně vyspělý, aby se oddělil od makro trendů a pokračoval ve svém růstu založeném na základech průmyslu a technologií? To by znamenalo, že načasování, aby kryptoměny začaly mít skutečný dopad na svět, je správné. Nebo budeme svědky dalšího velkého poklesu, až kapitál unikne do vnímaných bezpečných přístavů, jako jsou americké dolary?

Ať už to půjde jakkoli, mohlo by to utvářet vyprávění kryptoměn na dlouhou dobu dopředu. Následující měsíce ukážou, jak na tom jsme.