Tým

Mlčení jehňátek

Další tržní cyklus s malým pohybem trhu a další filmový odkaz: ve slavném filmu režiséra Jonathana Demmeho „Mlčení jehňátek“ je hlavní hrdina šokován zjištěním, že „tichá“ jehňata jsou přivezena na jatka.

Trhy zůstávají v nezvykle tichém režimu „čekejte a pozorujte“. Dominance bitcoinu se téměř rok nepodařilo vymanit se z úzkého rozmezí. Celková tržní kapitalizace kryptoměn v roce 2022 sotva ucukla. Přesto se v pozadí rýsují temné mraky.

Zatímco svět čeká na vyšší inflaci, skutečným nebezpečím může být kolaps ekonomického růstu. Jako analytici zapsatČínský hospodářský cyklus naznačuje mnohem nižší růst. Důsledky uzamčení v Šanghaji, výpadky dodavatelského řetězce, sankce vůči jednomu z hlavních světových poskytovatelů komodit, neustálé změny životního stylu způsobené COVID, to vše dohromady vytváří ekonomickou bouři, která v příštích 12 měsících zasáhne světovou ekonomiku.

Hlavní otázkou pro nás nyní je, co to udělá s trhy. Většina očekává, že trhy budou tvrdě zasaženy recesí. Přesto, když COVID udeřil, centrální banky otevřely protipovodňové brány, které nečekaně vynesly nová historická maxima. Bylo to uprostřed globální pandemie. Mohlo by to být stejné i tentokrát?

Kdokoli bude muset rozhodovat o úrokových sazbách a politice v předních centrálních bankách, není v záviděníhodné pozici. Hodně se sníží na úroveň inflace. Snížení sazeb při vysoké inflaci se pravděpodobně ukáže jako politicky nemožné. Na druhou stranu, předpokládané zvýšení sazeb může být přeskočeno a to samo o sobě by se mohlo ukázat jako dostačující k odlehčení některých trhových ohňostrojů.

Blíží se den, kdy jehňata zjistí svůj osud.