Tým

JAK ZKRÁTIT CRYPTO

V mnoha ohledech je akciový trh podobný svému krypto protějšku a jako takový je pozorování akciového trhu dobrým způsobem, jak zjistit, jak kryptotrh funguje. Dá se s jistotou říci, že kryptoměna je „ne příliš přímá“ replika akciového trhu. To je důvod, proč oba používají řadu podobných výrazů, z nichž jeden je „zkracovat se“.

Jít nakrátko jednoduše znamená prodat coin vysoko a pak je koupit zpět za nižší. Jednou z vlastností velkých investorů je schopnost, pro kterou je chameleon široce známý: přizpůsobivost. Nejlepší investoři se přizpůsobují měnícím se podmínkám na trhu, což ukazuje, proč investoři do kryptoměn musí pracovat s různými strategiemi.  

V současné době se kryptotrh blíží medvědím podmínkám, zatímco pro některé je medvědí trh již zde. Stále však existují způsoby, jak z trhu profitovat. Bez ohledu na směr cen, vždy existuje způsob, jak dosáhnout zisků, a to i v nejhorších tržních podmínkách.

Jak? Pomocí „zkratování kryptoměn“.  

Tento článek probere, co to znamená „krátké krypto“ a vše, co potřebujete vědět o této obchodní strategii. 

Než začneme: toto není záležitost pro začátečníky a používání pákového efektu může být nebezpečné. Ujistěte se, že víte, co děláte, neriskujte více, než si můžete dovolit ztratit. Obchodování je nakonec hra o přežití. Chcete si udržet své pozice a žít pro další den.

S tímto varováním začněme!

Porozumění dlouhým a krátkým pozicím

Abychom lépe porozuměli tomu, co znamená „krátký“ prodej kryptoměn, musíme pochopit, co jsou „dlouhé pozice“ a „krátké pozice“.

Obě pozice odrážejí možný směr cen na trhu. 

Obchodníci zaujímají dlouhou pozici během býčích tržních podmínek (když ceny rostou). To znamená, že nakupují kryptoměny a doufají, že ceny porostou. Když obchodník jde dlouho, doufá, že bude profitovat z posunu ceny směrem nahoru. 

Naopak v případech medvědího trhu (když ceny klesají) mohou obchodníci zaujmout short pozici nebo jít short. V tomto případě obchodník prodává kryptoměny a doufá, že ceny od daného bodu klesnou, aby mohli nakoupit zpět na trh.          

Jak zkrátit kryptoměnu?

Jednoduchá odpověď:

Prodáváte za vyšší cenu a koupíte zpět, když jsou ceny nižší. 

Není to však tak jednoduché. 

Proces prodeje nakrátko je poměrně složitý a může být docela riskantní. Pro většinu lidí je to těžší než obchodování s kryptoměnami. Se správným porozuměním a přístupem k informacím však může být „shortování“ kryptoměny vzrušující a také vysoce ziskovou strategií.

Nejzajímavější částí shortování kryptoměn je to, že to lze provést s vypůjčenými aktivy, tj. na páku. Existují různé způsoby, jak toho dosáhnout, a my vyzdvihneme každou metodu a vysvětlíme její zvláštnosti.

Krátký prodej s deriváty

Zkratování derivátů, známé také jako obchodování s marží nebo pákové obchodování, je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zkrátit kryptoměny. Umožňuje vám půjčit si od brokera a vsadit na dlouhé nebo krátké pozici. V závislosti na směru trhu budou obchodníci dosahovat zisků nebo ztrát.

Deriváty existují již po staletí a nabízejí nové způsoby investování a správy finančních prostředků. Derivát je smlouva nebo dohoda o nákupu nebo prodeji konkrétní kryptoměny v dohodnutou dobu a za dohodnutou cenu.  

Hodnota derivátu závisí na očekávané hodnotě podkladového aktiva. Budoucí projekce cenových pohybů určí hodnotu jakéhokoli derivátu. Tato hodnota je zálohována dohodou s burzou. 

V kryptoměnách existují tři hlavní typy derivátů. Jiné jsou však modifikací tří hlavních typů. 

Toto jsou tři primární formy derivátů: swapy, futures a opce

Jak název napovídá, ke swapu dochází, když je kryptoměna vyměněna za jinou — např. nákup bitcoinů za altcoiny.  

Futures jsou finanční kontrakty, kde je kupující/prodávající povinen koupit nebo prodat aktivum (v tomto případě kryptoměnu) za pevnou cenu. V současnosti jsou nejběžnějším krypto derivátem na dnešním trhu. 

Jak název napovídá, opce jsou podobné jako futures. V tomto případě však má kupující/prodávající právo koupit nebo prodat aktivum v konkrétním čase a za konkrétní cenu. Neexistuje žádná povinnost pokračovat v prodeji/nákupu opcí.  

Několik burz obchoduje s deriváty a všechny nabízejí různé balíčky.  

Např. Binance Futures a Bitmex jsou oba dostupné deriváty, které uživatelům umožňují swapovat více než 140 kryptoměn a kryptoaktiv.

Půjčte si coiny z protokolů DeFi a prodávejte je, abyste je mohli zpětně odkoupit 

Ve světě, kde miliony lidí stále nemají přístup k bankovním účtům a finančním službám, může být cestou ven decentralizované finance (DeFi). 

Podle Bitcoinový deník„Decentralizované finance jsou open source finanční software, jehož cílem je poskytovat finanční služby komukoli, kdo má připojení k internetu.“ 

S DeFi mohou uživatelé získat podobné nabídky, jaké nabízejí tradiční banky. Rozdíl? Neexistují žádní zprostředkovatelé a transakce se provádějí bez prostředníka. Místo toho jsou finanční služby provozovány na blockchainu s chytrými smlouvami a podobnou technologií. 

S DeFi lze kryptoměny přenášet z jedné peněženky do druhé pomocí protokolů a Smart Contracts podporovaných technologií Blockchain. To umožňuje obchodníkům získat pasivní zájem o digitální aktiva.  

Proto s protokoly DeFi mohou investoři využít krátkou pozici a uložit digitální aktiva do protokolů peněžního trhu. Některými prvními uživateli v tomto prostoru jsou derivátové platformy DeFi, jako je dydx a Mango.Markets.

Vynikajícím příkladem protokolu DeFi je také AAVE. Umožňuje uživatelům půjčovat si aktiva v kryptoměnách bez zprostředkovatelů. AAVE, postavený na Ethereu, je decentralizovaný půjčovací protokol, který provozuje takzvaná DAO (decentralizovaná autonomní organizace). To znamená, že držitelé tokenu mohou hlasovat o změnách protokolu. 

Předpokládá se, že protokoly DeFi postupně zastíní tradiční finanční instituce díky své transparentnosti, bezpečnosti a programovatelnosti základní technologie. 

Tipy pro shortování kryptoměn

Kryptotrh je takový, že vždy existují způsoby, jak vydělat peníze, bez ohledu na tržní podmínky. I když trh krachuje, stále existuje mnoho příležitostí k vytvoření banky. 

Pokud vás zajímá, jak začít shortovat kryptoměny, měli byste si uvědomit následující:

  • Zkracovat byste měli pouze tehdy, když máte jasné náznaky, že hrozí bezprostřední havárie
  • Shorting poskytuje neomezená rizika, která mohou v některých případech vést ke značným ztrátám, protože byste mohli použít své zajištění
  • Nevkládejte aktiva pouze na základě jejich ročního procentuálního výnosu (APY), protože podkladový token, ve kterém dostanete zaplaceno, by mohl klesnout na ceně
  • Při sázení je také potřeba zvážit likviditu. Vsadit minci může vypadat lákavě. Musíte však zvážit, zda můžete své výnosy převést zpět na stablecoin.

Zaokrouhlení nahoru

Kromě jiných důvodů se trh zhroutí kvůli strachu, ale můžete vydělat peníze na klesajících cenách tím, že půjdete nakrátko. I bez vlastnictví kryptoměn, jak jsme si ukázali.

Pokud máte důvody se domnívat, že hrozí krach trhu, pak to může být vaše šance na zisk. 

Může to však být dost riskantní. Než se tedy do toho pustíte, měli byste zvážit hrozící důsledky svého jednání a zvážit je se svou chutí riskovat.

Shorting kryptoměn může být efektivní strategií. Může však mít i strašné následky. To je důvod, proč se musíte 'dívat, než skočíte.' 

Děkuji za přečtení tohoto článku. Doufáme, že jste se něco naučili.