Tým

Co je to Rug Pull?

Krypto a decentralizované finance (DeFi) si za poslední dva roky získaly obrovskou popularitu po celém světě. Příslib vysoké návratnosti investic je jedním z primárních faktorů, které lákají lidi, aby investovali do uvedení nových mincí a projektů DeFi.

Jako každá jiná nová lukrativní technologie mají tato dvě odvětví slušný podíl špatných herců a podvodníků, kteří se zaměřují na investory, kteří nejsou obeznámeni s tímto odvětvím, nebo se jen zajímají o vydělávání peněz a nečtou drobné písmo v dokumentech projektu. Takové podvodné projekty se označují jako rug pulls. 

Co je to Rug Pull?

Rug pull je pochybný projekt vyvinutý DeFi nebo krypto týmy. Příslib vysokých výnosů, než se o projektu dozvědí ostatní nadšenci, láká investory načerpat tisíce dolarů.

Bohužel, vývojáři rychle vyplácejí finanční prostředky a opouštějí projekt, jakmile dosáhnou cílové částky. Pokud je například cílem vývojářů podvést od investorů 5 milionů dolarů, po vyplacení peněz zavřou webovou stránku a související platformy.

Jak se provádějí tahy koberců

Jsou to ve většině případů brutálně nenáročné projekty nebo repliky existujících kryptoměn. Níže je uveden přehled tří běžných typů tahů koberců a způsobu jejich provedení.

Vývojáři vydělávají peníze

Na volném trhu je normální, že vývojáři vyplácí určitou částku finančních prostředků investovaných do projektu, aby pokryli provozní náklady, jako jsou platy a vybavení, jako jsou servery. Projekt se však kvalifikuje jako tahák koberce, pokud jediným účelem výběru finančních prostředků je podvést investory.

Začíná to tím, že zákeřný vývojář vytvoří projekt přehnané hodnoty. Více často než ne, příslib je decentralizovaná platforma nebo funkce tokenu ve vývojových fázích, která má být brzy vydána.

Vývojář si razí a oceňuje velkou část tokenů nebo je dokonce přímo nakupuje prostřednictvím decentralizovaných burz, jako je Uniswap, za nízkou cenu. Slib, že projekt je revoluční, láká další investory k nákupu tisíců tokenů.

V důsledku nárůstu poptávky se hodnota tokenu prudce zvyšuje. Když k tomu dojde, vývojář své akcie proplatí najednou nebo přesčas, aby se vyhnul poplachu. Nakonec investoři skončí s bezcennými tokeny, které nikdo není ochoten koupit.

Krádež likvidity

Za prvé, aby byla jakákoli digitální měna obchodovatelná na burze, musí fond likvidity obsahovat dané množství finančních prostředků, aby investoři mohli mince volně prodávat a kupovat. 

V tomto druhu koberce vývojář chytře pracuje na vytvoření fondu likvidity pomocí svého nově vyraženého tokenu podvodu. Aby vývojář prokázal svou legitimitu, spáruje scamcoin s důvěryhodnou mincí, jako je Ethereum nebo USDC v poolu likvidity.

Vznik fondu likvidity přesvědčuje investory, že projekt je legitimní. Vyměňují svůj pravý éter za bezcenné žetony. Celou tu dobu je uzamčen ve fondu likvidity po určitou dobu. 

Zvýšení poptávky po falešném tokenu zvyšuje jeho hodnotu a do fondu likvidity se přidává ether. Vývojář poté zahájí konečnou fázi plánu – veškerý éter z fondu likvidity se stáhne a zanechají za sebou bezcenné tokeny. Investoři nemají žádný způsob, jak vyměnit tokeny zpět za Ether, protože fond zůstává suchý.

Odebrání schopnosti prodávat tokeny/neobchodovatelné tokeny

Tento kobereček je podobný podvodu s krádeží likvidity, ale proces je mírně odlišný. Vývojář přidává speciální kód, který investorům znemožňuje obchodovat s coiny zpět na burzu. 

Investoři mohou kupovat podvodný token, ale kus kódu zajišťuje, že mince může prodat pouze vývojář. Investoři si uvědomí, že své coiny nemohou prodat, až když cena tokenu prolomí skleněný strop. 

Podvodníci často nastaví cenu vysoko, aby přilákali co nejvíce investorů a prodali všechny podvodné tokeny výměnou za legitimní kryptocoiny. 

Jak se chránit před podvody a vytahováním koberců

Vývojáři se snaží, aby projekt vypadal věrohodně, ale zda je projekt podvodem, je možné poznat podle drobného písma. Zde jsou tři věci, na které byste si měli dát pozor, abyste se ochránili před podvody a tahanicemi.

Anonymní tým nebo zakladatel

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odhalit podvod, je vyhledat podrobnosti o zakladateli a týmu, který stojí za projektem DeFi. Mnoho dobrých projektů je řízeno anonymními týmy, ale zpravidla si dávejte pozor na falešná jména nebo aliasy. Většinu vytahování koberců provedou anonymní týmy a pokud vývojáři nejsou „doxxovaní“ a je o nich známo, že je jistě vyšší šance, že napadnou podvodný projekt.

Žádný záznam bezpečnostního auditu

Projekty Legit DeFi by měly mít alespoň jeden ověřitelný bezpečnostní audit provedený v nejnovější kódové základně. Audit by měla provádět známá a důvěryhodná společnost, nikoli interní. Podrobnosti auditu by měly být dostupné investorům. V ideálním případě by nové projekty měly být auditovány 2–3krát a pravidelně aktualizovány. 

Dalším způsobem, jak to zkontrolovat, je navštívit adresář projektu Github. Pokud je aktivita malá nebo žádná, je to docela velká červená vlajka.

Nízká likvidita

U projektů DeFi není vždy snadné ověřit likviditu, protože záleží na tom, na kterých burzách je token kótován nebo zda existuje fond likvidity. Jednoduše řečeno, nízká likvidita znamená, že je obtížné vyměnit token, protože jednoduše po něm není velká poptávka ve „známé“ měně, jako je ether. Tento problém často nastává, pokud vývojář neměl dostatek finančních prostředků, aby „nasadil“ svůj fond likvidity pro svůj nový token. 

Navíc, čím nižší je likvidita, tím snazší je pro vývojáře manipulovat s cenami tokenů, než odjedou do západu slunce.

Jedním z jistých způsobů kontroly likvidity kryptoměny je kontrola objemu obchodů za posledních 24 hodin. Objem obchodů s podvodnými tokeny je obvykle jen 10,000 XNUMX $. Můžeš použít Dexscreener pro kontrolu likvidity tokenu.

Další příznaky, na které si dát pozor, jsou:

  • Projekt se objeví přes noc
  • Odemčená likvidita, tj. vývojáři mají nad fondem kontrolu
  • Nízká TVL (celková hodnota uzamčena)
  • Distribuce tokenů není přiměřená s většinou fondů držených zakladateli/týmem/investory
  • Projekt postrádá přítomnost na sociálních sítích

Take-Away

Vzhledem k decentralizované povaze DeFi a kryptoprostoru není možné zabránit vývojářům ve vytváření koberečků. To nejlepší, co můžete udělat, je provést due diligence před investicí do nového projektu. Pokud to zní příliš dobře, aby to byla pravda, s největší pravděpodobností to tak je.