Tým

Proč na Stablecoinech záleží

Podle anglického filozofa; Johne Locke, všechno se mění. Toto tvrzení platí vždy pro platební a globální finanční systémy, kde se věci za posledních deset let výrazně změnily. Lidé stále více objevovali pohodlné, bezpečné a okamžité platební možnosti s rozsáhlými inovacemi.   

Díky těmto inovacím čelil tradiční bankovní systém mnoha narušení ze strany startupů a velkých technologických společností. Tato „narušení“ vedla k rozšířeným a účinným řešením přeshraničních maloobchodních plateb. Jedním z mnoha přerušení je nástup stablecoinů. 

V posledních dvou letech si stablecoiny výrazně získaly oblibu a do světa stablecoinů se dostali zvědaví investoři. Většina obchodníků připouští, že je to skvělý způsob, jak zůstat vyvážený na neustále nestabilním trhu s kryptoměnami. 

Projdeme si vše, co potřebujete vědět o stablecoinech. Řekneme vám také, proč na stablecoinech záleží a jak je můžete využít ve svém investičním portfoliu a získat zisky. 

Co je stablecoin?

V kryptoměně je hodnota mince založena na její celkové tržní hodnotě. Tržní hodnotu ovlivňují síly poptávky a nabídky. Tyto síly jsou ovlivněny především mírou důvěry, kterou mají obchodníci v konkrétní kryptoměnu.

Na rozdíl od kryptoměn jsou Stablecoiny často podporovány hmotnými aktivy ověřitelnými buď na blockchainu, nebo zveřejněním příslušné organizace.

Také se stabilitou, kterou stablecoiny nabízejí, a okamžitým zpracováním a bezpečností, kterou blockchain poskytuje, to vypadá, že v budoucnu bude existovat spousta stablecoinů. 

Se stablecoiny může svět financí smazat hranice mezi fiat měnami, jako je americký dolar a kryptoměny.

Druhy stablecoinů

Ačkoli to není hlavním cílem tohoto článku, krátce se dotkneme hlavních druhů stablecoinů. To nám umožní lépe porozumět tomu, jak fungují stablecoiny.  

Stabilní coiny kryté Fiatem

První druhy stablecoinů jsou kryty fiat měnami vydanými centrální bankou. V tomto případě je stablecoin jednoduše reprezentací stejné struktury kolaterálu této měny. Můžete například vlastnit část měny reálného světa, jako je USD, tím, že budete držet stablecoin, který je krytý poměrem jedna ku jedné k dolaru. 

K likvidaci nekrytého stablecoinu stačí zničit stablecoin a vybrat si ekvivalent v USD. To je skvělé, protože si můžete být jisti, že hodnota je digitální reprezentace amerického dolaru. 

Občas zaznívají pochybnosti o existenci rezerv (Dívám se na tebe, Tether…), ale v posledních měsících se u některých hlavních stabilních coinů krytých nekrytými penězi, jako je USDC, zvýšilo zveřejňování informací o aktivech používaných k zajištění.  

Stabilní coiny kryté kryptoměnami

Jak název napovídá, stablecoiny kryté kryptoměnami fungují podobně jako ty kryté fiat. Rozdíl je však v tom, že tyto stablecoiny jsou kryty jinou kryptoměnou. 

Dalším rozdílem je poměr mezi kolaterálem a stablecoinem. Je to důsledek nestability kryptoměn ve srovnání s fiat měnami. 

U fiat měn, jako je dolar, si můžete být jisti poměrem jedna ku jedné. Nicméně stabilní coiny kryté kryptoměnami mají vyšší kolateralizační poměr. 

Hodnota stabilních coinů krytých kryptoměnami tedy závisí na hodnotě příslušné kryptoměny. Tímto způsobem celý systém existuje na blockchainu a může mít mnoho případů použití. 

Prominentními příklady jsou mince jako DAI a RAI.

Stabilní coiny, které nejsou nebo částečně zajištěné 

Na rozdíl od obou druhů stablecoinů uvedených výše, tyto druhy stablecoinů plní funkce centrální banky pomocí chytrých kontraktů. Tyto kontrakty jsou monitorovány pomocí algoritmů poháněných umělou inteligencí, které monitorují ceny těchto stablecoinů. 

V případech, kdy měny jako americký dolar nebo ether zkolabují, by nekolateralizované stablecoiny teoreticky přežily jako způsob uložení hodnoty.

FRAX je dobrým příkladem částečně zajištěného stablecoinu.

Nyní, když známe typy stablecoinů, pojďme se podívat na několik nejoblíbenějších stablecoinů na trhu:

USDT 

Tento stablecoin, známý také jako Tether, je navázán na americký dolar a udržuje poměr 1:1 vůči americkému dolaru. Jedná se o kryptoměnu založenou na blockchainu, jejíž tokeny jsou vždy ekvivalentní 1.00 USD.

Tether je také hlavním zdrojem likvidity pro kryptotrh. Podle CryptoCompare bylo 57 % obchodů s bitcoiny v únoru 2021 provedeno proti USDT. USDT byl navržen jako paměťové médium i jako způsob ukládání hodnoty.    

Na základě tržní hodnoty více než 78 miliard dolarů v únoru 2022 je Tether třetí největší kryptoměnou na světě. 

I když stojí za zmínku, že s Tetherem existují určité obavy, protože investoři se obávají, že Tether nemusí mít dostatečné dolarové rezervy na zálohování svého dolarového fixu ve výši asi 78 miliard dolarů.

USDC (regulovaný stabilní coin)

USD coin (USDC) je rovněž navázán na americký dolar a jedná se o stablecoin založený na Ethereu se zastoupením i v jiných řetězcích. Byl vytvořen za účelem tokenizace amerického dolaru. 

Byl spuštěn prostřednictvím spolupráce mezi kryptoburzou Coinbase a poskytovatelem finančních služeb Circle v roce 2018. 

Přestože je tato mince navržena tak, aby byla stabilní, prochází také mírnými změnami ceny. To je často důsledkem změn nabídky a poptávky. USDC byl na historickém maximu 1.19 USD a na historickém minimu 0.89 USD.

S USDC je méně starostí, protože nové tokeny jsou vydávány pouze na vyžádání. Chcete-li vytvořit nový token, musíte poslat ekvivalent v USD na bankovní účet vydavatele tokenu.   

DAI (zajištění a decentralizované mince)

DAI je další populární stablecoin, který je spojen s hodnotou amerického dolaru. DAI udržuje poměr 1:1 s americkým dolarem tím, že zamyká další krypto aktiva ve smlouvách. DAI provozuje MakerDAO pomocí softwaru s otevřeným zdrojovým kódem nazývaným platforma protokolu Maker. Jde o decentralizovanou aplikaci, která běží na blockchainu Ethereum. 

Funguje s funkcemi DeFi (decentralizované finance), které umožňují půjčování, půjčování a obchodování. Lze jej zakoupit přímo z kryptoburz pomocí fiat měn, jako je americký dolar nebo kanadský dolar.

Na rozdíl od jiných stablecoinů, které získávají svou hodnotu z jiných aktiv, si DAI udržuje svou hodnotu pomocí zajištěného dluhu v ETH.

DAI je navrženo tak, že dodávku DAI nemůže žádná strana změnit. S využitím chytrých kontraktů na blockchainu Ethereum může systém reagovat na změny tržních cen aktiv.  

Rizika pro trh ze stabilních coinů 

Zatímco stablecoiny představují paprsek naděje, existují také obavy ze strany ekonomů a finančních analytiků. Někteří poukázali na možnost kolapsu trhu v důsledku kaskády událostí. 

Celá podstata blockchainu je decentralizace: Skutečnost, že systém je decentralizovaný a moc neleží na jedné straně. To je důvod, proč se technologie blockchainu vzdaluje tradičnímu financování. 

U stablecoinů je však tato vrstva transparentnosti a neměnnosti zpochybňována. Je to proto, že jeden subjekt ovládá velkou zásobu stablecoinů. Například USDT ovládá společnost s názvem Tether. Tato společnost kontroluje dodávky a distribuční sazbu USDT a bude jednat především s jejím zájmem. 

Jiné stablecoiny, jako je USDC, čelí značným rizikům regulátorů USA, zatímco jiné, jako DAI, jsou částečně zajištěny pomocí jiných stablecoinů, jako je USDC. To vše dohromady vytváří rizika stability pro celou ekonomiku DeFi.

Také u stablecoinů, které jsou navázány na fiat měny, existuje riziko inflace. To je důvod, proč musíte svá aktiva rozložit v různých stablecoinech a vyhnout se chamtivosti.

ZAOKROUHLOVÁNÍ…

Dnes zůstává bitcoin nejoblíbenější kryptoměnou. V posledních letech však došlo k mnoha cenovým výkyvům. 

Počínaje přibližně 3,000 2020 $ na vrcholu pandemie v roce 69,000; na 2021 50 USD v roce 35,000 a poté pokles o více než XNUMX % na přibližně XNUMX XNUMX USD. 

Přestože se tyto výkyvy mohou kryptoobchodníkům zdát normální, často se týkají lidí zvenčí. Proto je příchod stablecoinů (pokud dokážou udržet stabilitu) vítaným vývojem.

Stablecoiny nadále rostou jako součást struktury finančního trhu. Očekává se však, že dojde k větší kontrole a budou stanovena pravidla, kterými se bude řídit způsob, jakým tyto stablecoiny (a kryptoměna obecně) fungují.